Oldalak

2012. augusztus 21., kedd

Szilvásgombóc és az "ő" titkai



"Szilvásgombóc!
ó-ó-ó-ó!
Felszín édes hó...
Rajta aranyszínű morzsa!
Szilvásgombóc!
ó-ó-ó-ó,
Megkóstolható!
"
(Részlet a Padlás c. musical-ből) 

De akár említhetném az Indul a bakterház elhíresült gombóc-csatás jelenetét is, egy a közös bennük: a finom házi szilvásgombóc! Naná, hogy mindenki (vagy majdnem mindenki) szereti! Itt a szezonja, most mindenki gombócozik, persze nálam is készült az elmúlt héten. Ilyenkor szoktam lekváros gombócokat is készíteni, mivel a középsőm nem eszi meg szilvával :-).

Először is nézzük, hogy mitől fog finomra sikeredni a gombócunk?
A jó krumplis tészta elengedhetetlen feltétele a megfelelő krumpli, azaz lisztes, szétfővő krumplit szabad csak használni. Ezzel a tulajdonsággal általában a sárga héjú és húsú krumplik rendelkeznek. Ha a boltban, előrecsomagolt zacskós krumplit vásárolunk, akkor, a C betűvel jelzettet válasszuk: ez a legalkalmasabb gombóc készítésre.
Újburgonyával nem érdemes kísérletezni, mert az eredmény nem lesz fogyasztható :-)!
Jó, ha sikerül kb. azonos nagyságú krumplikat választanunk, mert a kisebbek hamarabb megfőnek, és elvizesedhetnek, míg a nagyobbak is megpuhulnak.
A gombócokba tehetünk egész vagy fél szilvát, nagyságtól függően. A szilvaszemek közepébe érdemes egy szem kockacukrot tenni (ha ez esetleg barna cukor, akkor még egy plusz karamelles ízt is kapunk), és megszórni csipetnyi fahéjjal.
 

Hozzávalók:

A tésztához:
1 kg lisztes (ó) burgonya
30-35 dkg finomliszt
3 dkg vaj/margarin/zsír (kb. egy evőkanálnyi)
pici só
(tehetünk még bele 1 tojást, kb. 2 ek. búzadarát)
 
töltéshez: 
szilva
kockacukor
fahéj
szóráshoz
fahéjas porcukor

nyújtáshoz:
liszt

Elkészítés:

A krumplit enyhén sós vízben, héjában megfőzzük. Leszűrjük, még melegen meghámozzuk, áttörjük, majd lazán szétterítjük, és hagyjuk langyosra hűlni. Fontos a krumpli kihűtése, mert különben nagyon ragad az összegyúrt tésztánk, és sokkal több lisztet fog felvenni, amitől a gombócok kicsit keményre sikeredhetnek.
Hozzáadjuk a vajat/margarint/zsírt, a sót, aztán egyenletesen a tetejére szitáljuk a lisztet, és lágy, rugalmas tésztává gyúrjuk- a liszt pontos mennyisége attól függ, mennyire lisztes, illetve vizes maga a krumpli. Inkább először kevesebb lisztet adjunk hozzá, majd pótoljuk, ha még szükséges. Egy szakadásmentes, egynemű, lágy, jól formázható tésztát kell kapnunk. Konyharuhával letakarjuk, és 10-15 percet pihentetjük.


A tésztát jól belisztezett deszkán (a krumplis tészta nagyon ragadós fajta) 1/2 cm vastagra nyújtjuk, majd kb. 5×5 cm-es négyzetekre vágjuk. Mindegyik négyzet közepére teszünk egy fél/egész szem szilvát, arra egy szem kockacukrot, és szórjuk meg fahéjjal. Összehajtogatjuk a sarkokat, és gombócot formázunk .



Egy nagyobb lábasban 5 liter, enyhén sós vizet forrni teszünk.
 A forrásban lévő vízben kifőzzük a gombócokat. A lábas aljához "ragaszkodó" gombócoknak segítünk a felszínre jutni (óvatosan fakanállal "felszabadítjuk" őket), ha már a felszínen vannk, még kb. 4-5 percig főzzük. Majd leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, és vajban vagy margarinban pirított zsemlemorzsában óvatosan megforgatjuk (inkább csak rázogassuk az edényben). A kifőtt gombócok forrón nagyon lágyak, így könnyen megsérülhetnek, bánjunk velük "kesztyűs kézzel". A változatosság kedvéért mákban, dióban, pirított búzadarában is meghempergethetjük.
Fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk.












2 megjegyzés:

  1. Kedves Hajni!
    Azért találtam a blogodra, mert a gombóchoz legjobban megfelelő krumpli fajtája után kutattam.
    Köszönöm a részletes leírást! :)

    Kicsit körülnéztem itt és nagyon izgalmasnak találom a receptjeidet és az elkészítéshez írt apró praktikákat.
    További örömteli konyhatündérkedést kívánok!
    Szeretettel: Betka

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Betka!
      Nagyon örülök, hogy idetaláltál hozzám! Köszönöm szépen kedves szavaidat, nagyon jól esnek!
      Szeretettel látlak máskor is, ha benézel!

      Törlés