Oldalak

2012. január 25., szerda

Felhívás

Januárban elindultam a Delimano Chef játékban, ahová töltöm fel sorjában a receptjeimet. Mivel itt megfordulnak olyan emberek, akik szintén kedvet kaphatnak, kiteszem a linket, ahol Ti is szintén be tudtok csatlakozni a játékba. Értékes nyeremények várnak a séfekre (fődíj egy toszkán főzőtanfolyam!), de ha csak szavazni van kedved, azt is megteheted. Ráadásul jutalmul "virtuális" sütiket kaphatsz érte. Ezáltal a szavazók is részt vesznek egy sorsoláson, ahol szintén értékes nyeremények találnak gazdára (fődíj: exkluzív vacsora).
Gyere, csatlakozz hozzám, vagy csak szavazz a receptjeimre, ha arra érdemesnek találod azokat!

2012. január 23., hétfő

Herőce (másnéven csörögefánk vagy forgácsfánk)

Serceg a zsír,
sül a fánk.
Fényessárga serpenyőből
ragyog ránk.
Illatozik,
nő, dagad,
az orrunkat csiklandozó
jó falat.
Már a tálon
a sok fánk,
Fehér cukorfelhő alól
nevet ránk.
Ránk nevet
és integet.
Itt a farsang, vidám farsang,
gyerekek.

(Osváth Erzsébet: Sül a fánk)

A herőce és én nem egészen úgy voltunk egymással, mint a borsó meg a héja! Ebből következően úgy alakult, hogy én nem is sütöttem még soha. Aztán az idén januárban eljött az a pillanat, amikor azt mondtam, hogy én most herőcét fogok sütni a gyerekeknek! Előkerestem a nagyimtól örökölt Horváth Ilona Szakácskönyvet (amit már újabb kiadásban is megvásároltam, mivel elhasználódott, széthullott az "ezeréves" példányom), és kikerestem belőle a gyors, kelesztés nélküli csörögét, és uccu neki, belekezdtem. Íme, a végeredmény: elsőre nem is olyan rossz, a gyerkőcöknek nagyon ízlett.

Hozzávalók:
22 db-hoz:

35 dkg finomliszt
5 tojássárgája
1 tk. cukor
csipet só
3-4 púpozott ek. tejföl
sütéshez napraforgó olaj

Elkészítés:

A lisztet a tojássárgákkal, a cukorral, csipetnyi sóval és annyi tejföllel gyúrjuk össze, hogy levestészta keménységű legyen.


22 pici gombócot formázunk belőle,


mindegyikből vékony lapot nyújtunk,


és derelyevágóval párhuzamosan bevagdosva, a végeket a vágásokon keresztülhúzzuk.


Én többféleképpen is csináltam, volt, hogy 2-2 bevágást ejtettem, és azon húztam át, de lehet csak bevágni, és megsütni „dugdosás” nélkül. Kinek, hogy tetszik, és mihez van kedve!
Bő, forró olajban aranysárgára sütjük.


Papírtörölközőre szedjük, majd meghintjük jócskán porcukorral és forró (barack)lekvárral tálaljuk (a baracklekvárba csempészhetünk egy kis rumot/aromát is, attól nagyon finommá válik!).



2012. január 11., szerda

"Pampucka" alias szalagos farsangi fánk


A kelt tészták készítéséhez három alapvető feltételnek kell teljesülnie, hogy a végeredmény pompás legyen: meleg konyha, langyos hozzávalók és jókedv! Ha ezek közül bármelyik is hiányzik, legfőképp a jókedv, Isten ments, hogy hozzáfogjunk, mert biztos nem jelenik meg az a bizonyos szalag azon a bizonyos "pampuckán" jelen esetben. Most persze jogosan felmerül a kérdés, honnan is a pampucka elnevezés? Tudományosan megfogalmazva: a szlovák pampuĹĄka átvétele, ez a pampuch kicsinyített formája, és ugyanarra a német Pfannkuche (palacsinta, fánk) szóra megy vissza, mint a magyar fánk. Az északi nyelvjárások szava, főleg a palócoknál fordul elő. "Lányságom" helyén, Heves megyében (illetőleg a környékén még a "pampuska" név is felbukkan) ez a finom farsangi, szalagos fánkot jelentette.
Most egy egyszerű, gyors pampucka receptet osztok meg Veletek így a farsangi szezon kezdetén.

Hozzávalók:
  • 4 dl tej
  • csapott kávéskanál
  • 3-4 evőkanál cukor
  • 3 evőkanál olaj
  • 70 dkg liszt
  • 3-4 tojássárgája
  • 4 dkg élesztő
  • kevéske rum (nem szívja magába a tészta az olajat)
  • olaj a sütéshez
Elkészítés:


A meglangyosított tejet (kelesztő) tálba öntjük, beletesszük a cukrot, sót, olajat, ráöntjük a liszt egy részét (télen kicsit mikróban langyosítsuk meg), és jól elkeverjük a finomra reszelt élesztővel (én csak morzsolni szoktam). Kicsit hagyjuk felfutni az élesztőt (pár perc).




Ezután ráütjük a tojássárgákat, beletesszük a rumot, majd a többi liszttel simára dagasztjuk (a lisztet szitáljuk át, ettől levegősebb lesz a tészta). Olyan keménységű legyen, hogy már ne terüljön el a tálban (nokedlinál keményebb), és ne ragadjon a keverőkanálra.
Légmentesen lezárjuk  a kelesztőtálban, és duplájára kelesztjük.



Következik a sütése. A fánk a legkényesebb kelt tészta, sütése nagy gyakorlatot kíván.
Lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, majd pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, és lisztezett deszkán letakarva, még kelesztjük kb. 10 percet. Vigyázzunk azonban, hogy a tészta túl ne keljen, mert nem lesz szalagos.




A fánkokat középforró, olajban, egyenletes tűznél sütjük. Az olaj hőfokát próbafánk darabbal próbáljuk ki. Ha túl forró, akkor hirtelen sül, és a belseje nyers marad, nincs ideje a növekedésre, nem lesz szalagos. A megkelt fánk felső része kerüljön alulra az olajba, egyszerre csak annyit süssünk, amennyi kényelmesen elfér, hogy hely legyen a növekedésre. A sütés kezdetén az edényt befedjük, majd ha átfordítottuk, fedő nélkül sütjük tovább.





Még forrón vaníliás cukorral meghintjük. Melegen, finom házi lekvárral tálaljuk. A lehullott széleket összegyúrjuk, és újrakelesztve kiszaggatjuk és sütjük.






(A sütési tudnivalók Horváth Ilona réges-régi szakácskönyvéből való.)

2012. január 4., szerda

Tepsis túrós csusza avagy elronthatjuk-e az elronthatatlant?!



Túrós csuszát mindenki tud csinálni, még akár egy kisgyerek is hozzáfoghat, feltéve, ha már a tűzhely kezelésével tisztában van! Vagy mégsem?! Kicsit kiábrándító, hogy a hideg túró és tejföl csak úgy oda van rá löttyintve, ezáltal az egész tészta kihűl. Úgy pedig nem jó, ugye egyetértünk?
Egy jó trükk: ha a kifőzött tésztát összekeverjük a hozzávalókkal, és még pirítunk is rajta a sütőben, feldobva  kis "szalonnakakasokkal".
Régebben anyósomtól azt a "használati" utasítást kaptam a férjemhez, hogy így szereti a túrós csuszát. Majd eltelt közel egy évtized, mire kiderült, hogy ő valójában nem annyira, de az édesapja igencsak kedveli a tészta eme változatát.

Hozzávalók:

10 dkg füstölt szalonna
40 dkg félzsíros tehéntúró
4+1 dl tejföl
40 dkg csuszatészta

Elkészítés:

Felteszünk forrni 4 liter vizet. A szalonnából levágunk 4 vékony szeletet (rajtuk hagyjuk a bőrt, különben nem kunkorodnak fel), és tarajosra bevagdossuk. A maradék szalonnát apró kockákra vágjuk, megpirítjuk. A túrót villával megtörjük, összekeverjük 4 dl tejföllel és ízlés szerint sóval.
A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A forrásban lévő vízhez adunk 1 evőkanál sót, beletesszük a csuszatésztát és kifőzzük.
A tésztát leszűrjük, és azonnal csinos tepsiforma sütőedénybe csúsztatjuk. Összekeverjük a pörcös szalonnazsírral, szalonnakockákkal.



Majd hozzáadjuk a tejfölös túrót, és favilla segítségével lazán, de alaposan összekeverjük. Tetejét „kócosra” formáljuk, elsimítjuk rajta a maradék 1 dl tejfölt, és ráfektetjük a szalonnatarajokat.


A forró sütőben addig sütjük, amíg a szalonna ropogósra pirul (kb. 30 perc).
Azonnal tálaljuk, mert frissen az igazi!



Nagy előnye, hogy előre, akár 8-12 órával előbb is elkészíthetjük, majd letakarjuk, és sütésig a hűtőben tartjuk. A kihűlt tepsis csusza sütési ideje kb. 1 óra (ha cserép vagy tűzálló tálat használunk, hideg sütőben kezdjük a sütést, különben a tál szétreped!).

Kímélő változat:
-         szalonna helyett szeletelt bacont használunk, és csak fele mennyiségben.
-         sovány, 12 százalékos tejföllel készítjük.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...