Oldalak

2012. október 31., szerda

Birsalma chutney

A chutney (ejtsd: csatni) Indiából indult világhódító útjára. Az angolszászok nagy-nagy kedvence, de az utóbbi években itthon is egyre jobban elterjedt.
A szó hindi eredetű, jelentése nyalni.
Fő jellemzői: erős fűszerezésű, savanyú és/vagy édes, csípős is lehet, zöldségekből és/vagy gyümölcsökből készül, állaga kb. a befőtt és a lekvár között található félúton.  Tulajdonképpen egyfajta fűszeres szósz, amelyet jellegzetesen sós ételekhez használunk.
A chutney-t húsok, halak mellé, tésztához és rizshez is adhatjuk, de sajtokhoz is kiválóan passzol.
Alapja a vöröshagyma, az ecet és a cukor, erős fűszerezést igényel.

A birsalma termésünk is több volt az idén, mint tavaly, de gyorsan romlottak. Így nem nagyon tartogathattam, télire elraktároztam őket chutney és lekvár formájában. A szeptemberi chutney nagy sikert aratott a családban, így nem biztos, hogy a telet meg fogják érni.
 
Hozzávalók:

25 dkg sárga paprika, előkészítve mérve (kb. 3 db)
10 dkg vöröshagyma, előkészítve mérve
40 dkg birsalma (magházától megtisztítva mérve)
10 dkg alma (meghámozva, magházától megtisztítva)
1 db chili paprika
2 evőkanál olívaolaj
1 teáskanál őrölt kakukkfű
75 ml fehér balzsamecet
25 dkg kristálycukor
1 ½ teáskanál só
kevés őrölt bors
 

Elkészítés:

Előkészítjük a zöldségeket, gyümölcsöket. A paprikákat megmossuk, lecsöpögtetjük, félbevágjuk, kivágjuk az ereket és a csumát. Lemérünk 25 dkg-ot, majd apró kockára vágjuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, kimérjük a 10 dkg-ot, és felaprítjuk szintén. A birsalmákról szárazon lesikáljuk a bolyhokat, megmossuk, magházától megtisztítjuk, kimérünk 40 dkg-ot, és felkockázzuk (tegyük citromsavas vízbe az almákat, így nem barnulnak meg). A sima almát is megmossuk, meghámozzuk, és kiszedjük a magházakat, kimérünk 10 dkg-ot, és felkockázzuk. A chili paprikát megmossuk, eltávolítjuk a csumát, és szintén aprítjuk.
Az olívaolajat egy főzőedényben felhevítjük, és megpároljuk benne a paprikát és a hagymát. Hozzáadjuk az almákat, a chili paprikát, a kakukkfüvet, a balzsamecetet és a cukrot. Az egészet állandó keverés mellett erős lángon felforraljuk, zubogva forrni hagyjuk, amíg meg nem puhulnak az almák, közben folyamatosan keverjük. A chutney-t sóval, borssal ízesítjük, és azonnal az előkészített, tiszta üvegekbe töltjük. Majd jól lezárjuk csavaros tetővel, és kb. 5 percre fejreállítjuk. Nem kell dunsztolni, kihűlés után tehetjük a kamrapolcra, hacsak nem bontunk meg rögtön egy adagot.
A fenti adagból kb. két darab 3 dl-es üveggel lesz.


4:1-ben pizza - Nyammm játékára


Kedves gasztroblogger barátnőm, Nyammm kedvenc száma a 4, így a meghirdetett játéka is ennek a jegyében zajlik. Bármilyen étel (sós, édes, húsos, stb.) elkészítését kérte tőlünk, a kikötés annyi volt csupán, hogy valahogyan jelenjen meg benne a 4-es szám.
Nálunk a pizza sem készíthető el szimplán, némi csavart kell a dologba vinni! Az elsőszülöttem a sonka-kukoricás verziót díjazza a legkobban, a kisebbik fiam "szűz" tésztát hajlandó csak enni (paradicsomszósz nélkül!), a kislányom kedvence a virslis-kukoricás, a férjem pedig általában "emberes" feltéttel szokta kérni: kolbászkarikák/bacon/szalámi némi gombával, hagymával megszórva. Szóval így készül a 4:1-ben pizza!  

Hozzávalók:

    1 dl tej
    1 kk cukor
    2 dkg élesztő
    40 dkg finomliszt
    1 kk só
    4 ek olaj
    1-1,5 dl langyos víz
 
pizzaszószhoz:

    1 nagy doboz paradicsompüré (14 dkg) vagy 40 dkg hámozott friss (vagy konzerv) paradicsom
    só, pici kristálycukor
    2 gerezd fokhagyma áttörve
    1 közepes fej vöröshagyma, nagyon apróra vágva, de jobb reszelve
    oregano, bazsalikom
    kevés napraforgó/olívaolaj

Elkészítés:

    A tejet megmelegítjük (vigyázat, ha túl meleg, elpusztulnak az élesztőgombák), 2 dl-es bögrébe öntjük, hozzáadjuk a cukrot, kevés lisztet, beletördeljük az élesztőt, és jól elkeverjük. Meleg helyen felfuttatjuk, azaz a bögre pereméig hagyjuk kelni (8-10 perc).
    A lisztet keverőtálba szitáljuk – így levegősebb lesz, és gyorsabban megkel a tészta. Belekeverjük a felfuttatott élesztőt, hozzáadjuk a sót, olajat és annyi langyos vizet (1-1,5 dl), hogy kissé ragacsos, lágy tésztát kapjunk. Addig dagasztjuk, amíg el nem válik a tál falától. Tetejét megszórjuk liszttel, és letakarva a kétszeresére kelesztjük.
    A tésztát lisztezett deszkára húzzuk, erőteljesen átgyúrjuk – összeesik, de nem baj -. és tenyerünkkel a kívánt nagyságra és formára húzogatjuk.
    A sütőt 220 fokra előmelegítjük. Olajjal kikenjük a sütőformát, belefektetjük, nyomkodjuk a tésztát úgy, hogy a közepén vékonyabb, a peremén pedig vastagabb legyen. A tésztalapot és a peremét villával megszurkáljuk, vékonyan megkenjük olívaolajjal, az elkészített pizzaszósszal, és a kívánság szerinti feltétekkel megpakoljuk. Végül nem sajnáljuk róla a reszelt sajtot. A feltéttől függően 20-30 percig sütjük.
    Ez a mennyiség 1 nagy (gáz)tepsihez, vagy 2 db 24 cm átmérőjű pizzához elegendő.

Pizzaszósz elkészítése:

1. változat: Kevés olajon megfuttatjuk a felaprított vöröshagymát, sózzuk, majd hozzáadjuk a préselt fokhagymagerezdeket. Hozzáadagoljuk a paradicsompürét, felöntjük egy kis vízzel, cukrozzuk ízlés szerint, és megszórjuk a fűszerekkel. Összerottyantjuk.

2. változat: A paradicsomokat a többi hozzávalóval együtt turmixoljuk (nem főzzük).  








2012. október 25., csütörtök

Édes pókocskák Halloweenre




4 éves kislányommal készítettük minap ezeket az édes pókocskákat, és még sütést sem igényel, gyorsan elkészülhet Halloweenre.
 
Hozzávalók:

30 dkg darált háztartási keksz
15 dkg vaj/margarin
5 dkg porcukor
1 cs. vaníliás cukor
4 evőkanál tej
2-3 evőkanál cukrozatlan kakaópor
5 dkg kókuszreszelék
pár csepp rumaroma

forgatáshoz:
kókuszreszelék

díszítéshez:
ropi
színes cukorkák
étcsokoládé (opcionális)

Elkészítés:
 
A vajat/margarint a porcukorral, a vaníliás cukorral, darált keksszel, kakaóporral és a kókuszreszelékkel gyúrjuk össze.
Adjunk hozzá pár csepp rumaromát, kb. 4 evőkanál tejet (apránként tegyük bele, lehet elég lesz 3 evőkanál is!).
A kész masszából alakítsuk ki a pók fejét, testét, hempergessük meg egy mély tálban a kókuszreszelékben.
Szemnek 2-2 db színes cukorkát helyezzünk, a ropik pedig a pók lábai lesznek. Még „élethűbb” lesz, ha a ropikat olvasztott csokoládéban megmártjuk, és dermedés után helyezzük a testre. 





2012. október 22., hétfő

Boszorkány ujjak Halloweenre


Tavaly Halloween előtt az egyik süteményes könyvemben bukkantam rá erre a "horrorisztikus" sütire. A gyerekeknek nagyon tetszett és ízlett is. A középsőm osztályába is sütöttem egy adagot, és még a kislányok sem viszolyogtak tőle. Vicces partikon is nagy sikert arathatunk vele, de azért arra készüljünk fel, hogy "megosztó" süti!

Hozzávalók:

    30 dkg finomliszt

    20 dkg vaj/margarin
    20 dkg darált dió
    10 dkg cukor
    1 egész tojás
    2 tojássárgája
    
A díszítéshez:

    5 dkg étcsokoládé
    1 tk. napraforgó olaj
    2 ek. szezámmag
    10 dkg hámozott mandula

Elkészítés:

    Egy mély tálba szitáljuk a lisztet, rászórjuk a vajat/margarint, a darált diót, a cukrot, az egész tojást és a tojássárgáját. A tésztát jól összegyúrjuk, és hűtőben pihentetjük 15-20 percet.



    Ujjnyi vastagra sodorjuk a tésztát (több kisebb cipóra osztjuk előtte), és kb. 10 cm-es darabokra vágjuk. Olyanra formázzuk, mintha egy-egy ujj lenne (középen legyen egy nagyobb bütyök).



    Sütőpapíros tepsibe tesszük, a tetejüket megkenjük tojássárgájával, majd egy-egy felezett mandulát nyomunk mindegyiknek az elejére (ez lesz a köröm). Szezámmaggal megszórjuk, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük.
    Amikor kihűlt, a gőz fölött felolvasztott étcsokoládét elkeverjük az olajjal, és kis ecsettel megfestjük a mandulák tetejét.





 

2012. október 20., szombat

Puliszka - Blogkóstoló 5.






A Blogkóstoló 5. fordulójára sikerült idejében jelentkeznem, a korábbiakról mindig lemaradtam. Az idei forduló háziasszonya Hankka, a sorsolás során Makacska konyháját kaptam, hogy „kóstolgassam”. Mindegyik blognak örültem volna természetesen, Katiénak például azért, mert autentikus forrásból tanulhatom az általam oly sokra becsült erdélyi konyha gyöngyszemeinek elkészítését. Választásom a puliszkára esett, amit ma hurka és kolbász mellé tálaltam. A leírás szuper, köszönet érte Katinak, aki megosztotta velünk, hogyan is készítik ezt a székelyek.
A recept itt található, az eresztéses módszerrel főztem a puliszkát.




2012. október 18., csütörtök

Teca, boldog születésnapot kívánok!



"Nem az a fontos, hogy meddig élünk,
Hogy meddig lobog vérünk,
Hogy csókot meddig kérünk és adunk,
Hanem az, hogy volt egy napunk,
Amiért érdemes volt élni."

Kedves Teca!
 
50. születésnapod alkalmából fogadd tőlem sok szeretettel ezt a virtuális St. Honoré tortát! Sok boldogságot, jó egészséget kívánok ezen kerek évforduló alkalmából! Legyen olyan csodás a napod, amilyennek szeretnéd!

2012. október 17., szerda

Madárijesztőim ehető és kitehető változatban


Kisvárosunk Zengő Óvodájában minden évben, kora ősszel hagyományosan megrendezik a Madárijesztő- és Tökfesztivált, amely egy különleges mulatozással teli nap az ovisok számára. Emellett egy versenyt is meghirdetnek a kreatív anyukák-apukák-nagyik-nagypapik részére: készíteni lehet tökös dolgokat és/vagy madárijesztőket. Nálunk a papa szokta faragni a tököket, és mivel egy pár éve már messzire lakik tőlünk, így most nem indultunk a Tök kategóriában. A madárijesztő készítés szokott rám maradni, így két év kihagyás után (ennyi ideig nem volt oviskorú gyermekem) nekiálltam, hogy Borikának is legyen egy "madárcsalogatója", mivel minden évben kicsit barátságos arcúra sikeredtek :-)!

Íme, a Konyhatündérke nevű idei pályaművem:



Az előző években készült madárijesztők:


2006


2007
2008


2009


Végül jöjjön a legelső fotón szereplő madárijesztőm, ami ehető formában készült. Ez nem volt versenyben, hanem tavaly felkértek "külsősként", hogy süssek egy-egy tortát a két kategória győztesének, nyeremény gyanánt.
Hát, így sikeredett :-)! Belül csokikrémmel töltött, kívül marcipán bevonatot kapott.



A kakaós piskótához

(egy 26 cm átmérőjű tortaformához):

    10 dkg finomliszt
    8 dkg étkezési keményítő
    2 ek. cukrozatlan kakaópor
    2 csapott kk. sütőpor
    6 tojás
    3-4 ek. hideg víz
    1 csipet só
    18 dkg kristálycukor
    1 tasak vaníliás cukor (10 g)
    
A krémhez:

    10 dkg kristálycukor
    3 dl tej
    2 dkg vaníliás pudingpor
    20 dkg étcsokoládé
    5 ek. rum
    25 dkg lágy vaj/margarin
    1 narancs reszelt héja
   
A díszítéshez:

    5 dkg tortabevonó étcsoki
    1 dl tejszín

Elkészítés:

A piskóta elkészítése (Lajos Mari: 66 torta c. könyve alapján, piskótatorta alaprecept)

1. Sütőpapírral kibéleljük egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaforma alját. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Az összes hozzávalót kimérjük. A lisztet, étkezési keményítőt, kakaóport és a sütőport összeszitáljuk. A tojásokat kettéválasztjuk.

2. A tojásfehérjéket a vízzel és egy csipet sóval felverjük, majd az apránként beleszórt kristálycukor felével kemény habbá verjük. A tojások sárgáját habosra-fehérre keverjük a maradék kristálycukorral és a vaníliás cukorral, majd lyukas fakanállal vagy kézi habverővel, alulról fölfelé,”O” betűt formáló laza mozdulatokkal belekeverjük a hab egyharmadát. A maradék habot és a lisztkeveréket felváltva adjuk a masszához úgy, hogy mindig a hab tetejére szitáljuk a lisztet, és óvatosan összekeverjük.

3. A masszát a formába öntjük, tetejét elsimítjuk úgy, hogy a szegélyén kissé magasabb legyen, mint a közepén, hogy sülés közben ne púposodjon fel túlságosan. Középső bordamagasságra állított rácsra helyezzük, és 40-45 percig sütjük – 25-30 percig a sütő ajtaját nem szabad kinyitni, mert összeesik a tészta. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy teljesen átsült-e.

4. A tésztát kikapcsolt, nyitott ajtajú sütőben 5, további 10 percig rácsra helyezve hűlni hagyjuk (a formából szinte kicsorduló tésztánk időközben egy kicsit összeesik majd, de nem baj!). Ezután vékony pengéjű késsel körbehaladva leválasztjuk a forma belső oldalfaláról a tésztát, tetejét meghintjük fátyolnyi liszttel, és sütőpapírral fedett rácsra borítjuk. Meglazítjuk és leemeljük róla a tortakarikát, majd a fém tortalapot, végül a sütőpapírt, és konyharuhával letakarva hagyjuk teljesen kihűlni. Ez hasznos módszer, mert egyfelől egyenletesen távozhat el belőle a gőz, amely könnyen lehúzza a tésztát, ettől aztán „szalonnás” lehet, másfelől a sütés közben nőtt esetleges „púp” a rácsra fordítás következtében elsimul!

5. A kihűlt tortát legalább 6, még jobb, ha 12-14 órát pihentetjük, hogy szépen, morzsálódás nélkül tudjuk szeletelni, lapokra vágni.

A krém elkészítése:

1. 10 dkg kristálycukorral felforralunk 2,5 dl tejet. A maradék tejet és a pudingport simára eldolgozzuk, hozzáöntjük a forró tejet, és gőz fölött besűrítjük. Belekeverjük a felaprított csokoládét, végül a rumot, és hideg vízbe állítva kihűtjük.

2. A vajat/margarint habosra keverjük a reszelt narancshéjjal, majd több részletben hozzáadjuk a csokoládés masszát.

4. A tortát 3 lapra vágjuk, az alsót megkenjük a krém egyharmadával, majd jön a második lap, ismét krém, végül a harmadik lap következik. A maradék krémmel bevonjuk a torta oldalát és tetejét, majd 3-4 órára hidegre tesszük.

5. Az ételfestékkel színezett marcipánmasszát porcukorral meghintett lapon kinyújtjuk a torta átmérőjénél nagyobb méretűre. Majd óvatosan, rásimítjuk a marcipánt a csokoládétortára. Végül tetszés szerinti módon kialakítjuk a madárijesztő arcát, én olvasztott csokoládéval készítettem a kontúrokat. Marcipánból készített formákkal egészítjük ki az arcot, készítünk kalapot, szalmahajat a figurának.

A kakaós piskótát mostanában így szoktam sütni:

Hozzávalók:
4 piskótakarikához

12 db tojás
24 dkg cukor
22 dkg finomliszt
4 dkg cukrozatlan kakaópor

Elkészítés:

Egyenként megsütünk 4 db kör alakú piskótát, 3 db tojásból. A 3 db tojást 6 dkg cukorral együtt egy tálba tesszük, gépi habverővel előbb lassú fokozaton elkeverjük, majd magasabb fokozaton sűrű habbá verjük. Ezután hozzáadjuk az 1 dkg kakaóporral elkevert 5,5 dkg lisztet, és óvatosan összeforgatjuk. 
A kapcsos tortaformába simítjuk, és megsütjük. A továbbiakban a sütésnél úgy járunk el, ahogyan fentebb írtam, csak kevesebb sütési idővel, mint a több tojásból készült piskótánál (tűpróbával ellenőrizzük!).
 


Hamarosan jövök a tavalyi Tök kategória győztesének készített tök tortával is! 


2012. október 16., kedd

Rozmaringos-olívabogyós rudacskák (A kenyér világnapja)



Ma a kenyér világnapja alkalmából a két kedvencemmel készült bagetteket/rudacskákat hozok. A rozmaring az egyik kedvelt fűszernövényem, az olívabogyó pedig a mediterrán konyha imádatomat tükrözi.

 Hozzávalók:

4 rudacskához

170 ml langyos víz
1 ½ evőkanál olívaolaj
¾ teáskanál só
1 teáskanál cukor
270 g kenyérliszt/finomliszt
1 teáskanál szárított élesztő
45 g olívabogyó
1 teáskanál rozmaring

Elkészítés:

Ezeket a finom kis rudacskákat kenyérsütő gépben sütöttem meg, de akár sima sütőben is elkészíthető. A vizet, olívaolajat, sót, cukrot, a lisztet, az élesztőt és a rozmaringot beletesszük a kenyérsütő sütő részébe, majd elindítjuk a kívánt programot (máskülönben kézzel összegyúrjuk az alapanyagokat, beletesszük a feldarabolt olívabogyókat, és kétszeresére kelesztjük). Kb. 20 perc múlva adjuk hozzá a felszeletelt olívabogyókat, és tovább folytatjuk a programot. A kelesztési szakasz végeztével kiemeljük a tésztát, átgyúrjuk lisztezett deszkán (elég lágy tésztát kapunk), és négy részre osztjuk. Egyenként kis rudacskákat formázunk belőle (esetleg a rudakra is nyomkodhatunk bogyókarikákat, még látványosabb lesz), és a sütőlapra (vagy tepsibe) tesszük, és bekenjük vízzel. A sütőlapot ráhelyezzük az állványra, és behelyezzük a gépbe (sima sütőben való sütéskor helyezzünk a sütő aljára egy forró vízzel teli edénykét, mert a kelt tészták nagyon meghálálják, ha forró gőzhöz juttatjuk sülés közben), és készre sütjük.
A toszkán konyha egyik jellemzője az olívabogyó, és az egyik előszeretettel használt fűszere a rozmaring. A kettő együtt ezekben a rudakban nagyon jó összhatást ér el, érdemes kipróbálni!






 

2012. október 13., szombat

Pizzás csiga


A pizzát szeretjük, a csigákat is, bár eddig csak édesen készült a konyhámban. Eljött az ideje ennek a verziónak is, a család többségének örömére. A szinte semmit sem kedvelő középsőmnek reszelt sajtos töltelékkel, sajttal megszórva készült ebédre. Nálunk elkelt volna még akár dupla adag is, kevésnek bizonyult :-)!
 
Hozzávalók:

A tésztához:

50 dkg finomliszt
1 kávéskanál cukor
2,5 dkg friss élesztő
2 kávéskanál só
2 tojás
2,5-3 dl langyos víz
8 dkg lágy vaj/margarin
1 tojássárgája a lekenéshez
3 evőkanál + 1 kávéskanál napraforgó olaj a körbe- és a lekenéshez

A töltelékhez:

14 dkg paradicsompüré
2 gerezd fokhagyma
1 kisebb fej vöröshagyma
bors, só, csipetnyi cukor
1 kávéskanál oregano
1 ág rozmaring (10 cm-es)
10-12 bazsalikomlevél
2-3 evőkanál olívaolaj
5 dkg reszelt parmezán sajt
5 dkg reszelt trappista sajt a tetejére

Elkészítés:

A tésztához a lisztet keverőtálba szitáljuk. 1 dl langyos vízben elkeverjük a cukrot és az élesztőt, majd a liszt közepébe készített mélyedésbe öntjük, és hozzákeverünk a szélekről egy kevés lisztet (kovászt készítünk). Letakarva 10 percig kelesztjük.


1 dl langyos vízben elkeverjük a sót és a 2 tojást, majd a vajjal/margarinnal együtt a liszthez keverjük, és (szükség szerint még ½-1 dl langyos víz hozzáadásával) hólyagosra dolgozzuk ki (egészen lágy tésztát fogunk kapni). Letakarjuk, és meleg helyen 30 percig (duplájára) kelesztjük.
A tölteléket elkészítjük: a paradicsompüréhez hozzáadjuk a zúzott fokhagymagerezdeket, a felaprított vöröshagymát, összemelegítjük, sózzuk, borsozzuk, pici cukrot teszünk bele. A zöldfűszereket (rozmaring, bazsalikom) összevágjuk, és a szárított oreganoval a püréhez adjuk. Levesszük a tűzről, hozzáadjuk az olívaolajat és a reszelt parmezánt.
Kibélelünk sütőpapírral 2 db 26 cm-es átmérőjű, kapcsos tortaformát. A tésztát átgyúrjuk, kinyújtjuk kb. 40 cm*40 cm-es lapra. Szélein 2-2 cm-t, középen pedig 4 cm-t üresen hagyva elkenjük rajta a krémet, majd két oldalról elindulva szorosan feltekerjük, végül középen kettészeljük.


Így két rudat kapunk. A rudakat 2,5-3 cm vastag darabokra szeleteljük, kb. 24 darab lesz. Az alsó részüket kicsit összenyomva a két tortaformába rakosgatjuk őket, némi távolságot hagyva köztük. Oldalukat körbekenjük 3 evőkanál napraforgó olajjal.
Konyharuhával letakarva addig kelesztjük, amíg kitöltik a formát. Ekkor a tetejüket lekenjük a maradék 1 kávéskanál napraforgó olajjal elkevert tojássárgájával (megszórhatjuk reszelt trappista sajttal is), és 220 fokra előmelegített sütőben 25-30 percig sütjük. A sütőbe tegyünk forró vízzel teli edénykét, mert a tésztának nagyon jót fog tenni a keletkező gőz.



Ha nagyon pirulna a tetejük, akkor takarjuk le alufóliával. A formákban kicsit hagyjuk hűlni, majd óvatosan vegyük le a tortakarikát, és csigákra bontva (vagy tortaszerűen szeletelve) kínáljuk.






  
A tészta receptje Lajos Maritól származik, a tölteléket kissé átalakítottam.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...