Oldalak

2012. október 17., szerda

Madárijesztőim ehető és kitehető változatban


Kisvárosunk Zengő Óvodájában minden évben, kora ősszel hagyományosan megrendezik a Madárijesztő- és Tökfesztivált, amely egy különleges mulatozással teli nap az ovisok számára. Emellett egy versenyt is meghirdetnek a kreatív anyukák-apukák-nagyik-nagypapik részére: készíteni lehet tökös dolgokat és/vagy madárijesztőket. Nálunk a papa szokta faragni a tököket, és mivel egy pár éve már messzire lakik tőlünk, így most nem indultunk a Tök kategóriában. A madárijesztő készítés szokott rám maradni, így két év kihagyás után (ennyi ideig nem volt oviskorú gyermekem) nekiálltam, hogy Borikának is legyen egy "madárcsalogatója", mivel minden évben kicsit barátságos arcúra sikeredtek :-)!

Íme, a Konyhatündérke nevű idei pályaművem:



Az előző években készült madárijesztők:


2006


2007
2008


2009


Végül jöjjön a legelső fotón szereplő madárijesztőm, ami ehető formában készült. Ez nem volt versenyben, hanem tavaly felkértek "külsősként", hogy süssek egy-egy tortát a két kategória győztesének, nyeremény gyanánt.
Hát, így sikeredett :-)! Belül csokikrémmel töltött, kívül marcipán bevonatot kapott.



A kakaós piskótához

(egy 26 cm átmérőjű tortaformához):

    10 dkg finomliszt
    8 dkg étkezési keményítő
    2 ek. cukrozatlan kakaópor
    2 csapott kk. sütőpor
    6 tojás
    3-4 ek. hideg víz
    1 csipet só
    18 dkg kristálycukor
    1 tasak vaníliás cukor (10 g)
    
A krémhez:

    10 dkg kristálycukor
    3 dl tej
    2 dkg vaníliás pudingpor
    20 dkg étcsokoládé
    5 ek. rum
    25 dkg lágy vaj/margarin
    1 narancs reszelt héja
   
A díszítéshez:

    5 dkg tortabevonó étcsoki
    1 dl tejszín

Elkészítés:

A piskóta elkészítése (Lajos Mari: 66 torta c. könyve alapján, piskótatorta alaprecept)

1. Sütőpapírral kibéleljük egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaforma alját. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Az összes hozzávalót kimérjük. A lisztet, étkezési keményítőt, kakaóport és a sütőport összeszitáljuk. A tojásokat kettéválasztjuk.

2. A tojásfehérjéket a vízzel és egy csipet sóval felverjük, majd az apránként beleszórt kristálycukor felével kemény habbá verjük. A tojások sárgáját habosra-fehérre keverjük a maradék kristálycukorral és a vaníliás cukorral, majd lyukas fakanállal vagy kézi habverővel, alulról fölfelé,”O” betűt formáló laza mozdulatokkal belekeverjük a hab egyharmadát. A maradék habot és a lisztkeveréket felváltva adjuk a masszához úgy, hogy mindig a hab tetejére szitáljuk a lisztet, és óvatosan összekeverjük.

3. A masszát a formába öntjük, tetejét elsimítjuk úgy, hogy a szegélyén kissé magasabb legyen, mint a közepén, hogy sülés közben ne púposodjon fel túlságosan. Középső bordamagasságra állított rácsra helyezzük, és 40-45 percig sütjük – 25-30 percig a sütő ajtaját nem szabad kinyitni, mert összeesik a tészta. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy teljesen átsült-e.

4. A tésztát kikapcsolt, nyitott ajtajú sütőben 5, további 10 percig rácsra helyezve hűlni hagyjuk (a formából szinte kicsorduló tésztánk időközben egy kicsit összeesik majd, de nem baj!). Ezután vékony pengéjű késsel körbehaladva leválasztjuk a forma belső oldalfaláról a tésztát, tetejét meghintjük fátyolnyi liszttel, és sütőpapírral fedett rácsra borítjuk. Meglazítjuk és leemeljük róla a tortakarikát, majd a fém tortalapot, végül a sütőpapírt, és konyharuhával letakarva hagyjuk teljesen kihűlni. Ez hasznos módszer, mert egyfelől egyenletesen távozhat el belőle a gőz, amely könnyen lehúzza a tésztát, ettől aztán „szalonnás” lehet, másfelől a sütés közben nőtt esetleges „púp” a rácsra fordítás következtében elsimul!

5. A kihűlt tortát legalább 6, még jobb, ha 12-14 órát pihentetjük, hogy szépen, morzsálódás nélkül tudjuk szeletelni, lapokra vágni.

A krém elkészítése:

1. 10 dkg kristálycukorral felforralunk 2,5 dl tejet. A maradék tejet és a pudingport simára eldolgozzuk, hozzáöntjük a forró tejet, és gőz fölött besűrítjük. Belekeverjük a felaprított csokoládét, végül a rumot, és hideg vízbe állítva kihűtjük.

2. A vajat/margarint habosra keverjük a reszelt narancshéjjal, majd több részletben hozzáadjuk a csokoládés masszát.

4. A tortát 3 lapra vágjuk, az alsót megkenjük a krém egyharmadával, majd jön a második lap, ismét krém, végül a harmadik lap következik. A maradék krémmel bevonjuk a torta oldalát és tetejét, majd 3-4 órára hidegre tesszük.

5. Az ételfestékkel színezett marcipánmasszát porcukorral meghintett lapon kinyújtjuk a torta átmérőjénél nagyobb méretűre. Majd óvatosan, rásimítjuk a marcipánt a csokoládétortára. Végül tetszés szerinti módon kialakítjuk a madárijesztő arcát, én olvasztott csokoládéval készítettem a kontúrokat. Marcipánból készített formákkal egészítjük ki az arcot, készítünk kalapot, szalmahajat a figurának.

A kakaós piskótát mostanában így szoktam sütni:

Hozzávalók:
4 piskótakarikához

12 db tojás
24 dkg cukor
22 dkg finomliszt
4 dkg cukrozatlan kakaópor

Elkészítés:

Egyenként megsütünk 4 db kör alakú piskótát, 3 db tojásból. A 3 db tojást 6 dkg cukorral együtt egy tálba tesszük, gépi habverővel előbb lassú fokozaton elkeverjük, majd magasabb fokozaton sűrű habbá verjük. Ezután hozzáadjuk az 1 dkg kakaóporral elkevert 5,5 dkg lisztet, és óvatosan összeforgatjuk. 
A kapcsos tortaformába simítjuk, és megsütjük. A továbbiakban a sütésnél úgy járunk el, ahogyan fentebb írtam, csak kevesebb sütési idővel, mint a több tojásból készült piskótánál (tűpróbával ellenőrizzük!).
 


Hamarosan jövök a tavalyi Tök kategória győztesének készített tök tortával is! 


7 megjegyzés:

  1. Nehéz a választás, gratulálok, Hani! ♥

    VálaszTörlés
  2. Nagyon jók mind az ehető, mind a kitehető madárijesztőid! Gondolom, kellő elismerésben részesültél értük.
    Tőlem igen!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nagyon kedves vagy Marisz! Köszönöm szépen! Igen, nyertünk velük díjakat, az ideivel 3. helyezést értünk el.

      Törlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...